טיפולים מקובלים

מהם הטיפולים המקובלים?

כימותרפיה

כימותרפיה עוברת בזרם הדם, ופועלת על תאי סרטן המסתובבים בדם וגם בנגעים מרוחקים המכונים גרורות. עם זאת, כימותרפיה פוגעת גם בתאים הנורמליים והבריאים של הגוף. כימותרפיה ניתנת לחולים מסיבות שונות ומגוונות. אלו כוללות:
•    שליטה בהתפתחות הגידול הסרטני ושיפור איכות חיים.
•    להקטנת גודל הגידול לפני שניתן לשקול ניתוח או הקרנות. כימותרפיה מסוג זה נקראת טיפול ניאו-אדג'ובנטי (neoadjuvant).
•    למניעת חזרת המחלה לאחר ניתוח או הקרנות. המטרה היא להרוג תאי סרטן זעירים שעלולים להימצא בגוף ואינם נראים בהדמיה. כימותרפיה מסוג זה נקראת טיפול משלים – אדג'בנטי (adjuvant).
•    להגברת היעילות של הטיפול בהקרנות. ניתן להשתמש בכימותרפיה לצד קרינה כדי להגדיל את הסיכוי ליעילות הטיפול. זה נקרא כימו-רדיותרפיה.

אפשרויות כימותרפיה

 • כאשר שוקלים כימותרפיה כאפשרות טיפולית, חשוב לדון עם הרופאים על היתרונות והחסרונות של כל תרופה. אמנם תרופה אחת עשויה להתגלות כיעילה בקבוצה ספציפית של חולים, אך אינה בהכרח מומלצת לטיפול לכל חולי סרטן הלבלב. יתר על כן, פרופיל תופעות הלוואי של כל תרופה עשוי להתברר כנסבל פחות או יותר על סמך העדפותיו האישיות של כל מטופל. כל אלה הם שיקולים חשובים שיש לדון עם הרופא המטפל.
  תרופות כימותרפיות נפוצות הנמצאות בשימוש נפוץ (אך לא רק) הן כדלקמן:
  •    ג'מציטבין – ג'מזר Gemzar®. 
  ג'מזר היא התרופה הנפוצה ביותר לטיפול בסרטן הלבלב. ניתנת לרב יחד עם תרופות נוספות למניעת בחילה באמצעות עירוי תוך ורידי (בטפטוף) דרך צינור דק וקצר שמוכנס לווריד בזרוע בכל טיפול. לחלופין, יתכן שיוכנס דרך פתיחת וריד מרכזי, המכונה "פורטקאט" או "פיקליין", לפני תחילת הטיפול. אלה הם צינורות המאפשרים קבלת התרופות ישירות לווריד גדול בחזה והם יאפשרו גישה כל עוד יש צורך בטיפול זה.
  •    אברקסאן - נאב-פקליטקסל (Abraxane®)
  אברקסאן מונע פירוק של ג'מציטבין, כדי לשפר את השפעותיו. על ידי שימוש באברקסאן, בשילוב עם ג'מזר, כמות הגמציטבין שחודרת לגידול רבה יותר. כך הטיפול הופך ליעיל יותר, אך גם הרעילות הפוטנציאלית שלו גדלה.
  •    פולפירינוקס – (FOLFIRINOX®)
  פולפירינוקס הוא משלב כימותרפיות לטיפול בסרטן לבלב גרורתי, ניתן במקרים מסוים גם בתור טיפול קדם-ניתוח. פולפירינוקס הוא טיפול רעיל ולא מומלץ לכל החולים. ניתן לחולים עם סרטן לבלב גרורתי בשלב 4 שעדיין לא קיבלו טיפול כימותרפי כלשהו וגם כטיפול כימי משלים לניתוח.
  •    5-פלואואורציל (5-FU)
  5-FU ניתן בעירוי תוך ורידי (באמצעות טפטוף). לפעמים ניתן בנוסף ויטמין הנקרא חומצה פולית (לוקובורין) אשר משפר את השפעות ה5-FU . לרוב ניתנות לחולה תרופות נגד בחילה במקביל כדי לסייע במניעת תופעות לוואי שליליות.

טיפול בקרינה

טיפול בקרינה ניתן לעיתים כחלק מתכנית הטיפול בחולי סרטן הלבלב. עם זאת, כמו במקרה של ניתוח, הקרינה אינה ניתנת לכל החולים. טיפולי קרינה מיועדים לטפל באופן מקומי בגידול בלבלב במטרה לעצור את צמיחתו ולמזער את הסימפטומים הנגרמים כתוצאה מהתקדמות מקומית (כאבי גב או בטן, בחילה, אובדן תיאבון, סתימת מעיים, צהבת).

אפשרויות קרינה

לטיפול בקרינה פרוטוקולים שונים בהתאם למיקום ולנגישות הגידול. באופן כללי, החולים יצטרכו לבצע בדיקת CT שתיערך 7 עד 10 יום לפני הטיפול.
לגידול שהנו נתיח: בדרך כלל אין המלצה לבצע קרינה, שכן ניתוח הוא אפשרות הטיפול הטובה ביותר. עם זאת, אם קיים סיכון להתקדמות מקומית לאחר הניתוח, אז ייתכן שיהיה מומלץ לבצע הקרנות בנוסף.
גידול שמוגדר גבולי מבחינת נתיחות (בורדרליין- borderline): ניתן להשתמש בקרינה בשילוב עם כימותרפיה (כימורדיותרפיה) על מנת להקטין את גודל הגידול בכדי לאפשר התערבות ניתוחית.
גידול שאינו נתיח: בחולים שקיבלו כימותרפיה מיד לאחר האבחנה ולא פיתחו מחלה גרורתית או התקדמות מקומית משמעותית, ניתן לשקול טיפול בהקרנות, ייתכן בשילוב עם כימותרפיה.

קרינה פליאטיבית

טיפול קרינתי פליאטיבי יכול להינתן לחולים עם סרטן מקומי או גרורתי במטרה להקל על כאבים ולאיזון תסמינים. בנוסף, ניתן לטפל בקרינה בגרורות באיברים אחרים בגוף כדי לסייע בניהול תסמיני המחלה.

ניתוח

ניתוח זו האופציה הטובה ביותר שקיימת לחולים בעלי גידול הסרטני שניתן להסרה ביעילות ובטיחות. במצבים כאלה הגידול לא גדל אל תוך כלי דם עיקרי בקרבת הלבלב ולא התפשט אל עבר הקיבה וחלל הבטן. סוג הניתוח ייקבע על פי מיקום הגידול ביחס ללבלב, אולם, גורמים כמו דרגת המחלה, בריאות אישית, מחלות רקע והיכולת של הגוף להתמודד עם ניתוח מורכב תחת הרדמה ממושכת חייבים להילקח בחשבון לפני שהמטופל יוכל להיכנס אל חדר הניתוח. לפני קבלת החלטה, חשוב מאוד להיוועץ עם מנתח לבלב מומחה ולדון ביתרונות, סכנות, וסיבוכים אפשריים. 
למרות התקדמות משמעותית באבחון, קביעת שלב המחלה, יכולות הטכנולוגיות בזמן ניתוח וטיפול שניתן לאחר הניתוח, המשפרים את תוצאות הניתוח וההחלמה, ניתוח בלבלב הינו ניתוח ארוך ומורכב הן למטופל והן לצוות המנתח. מחקרים שפורסמו לאחרונה מראים כי התוצאות של ניתוחים אלו תלויים בניסיון של בית החולים ושל הצוות המנתח. בעקבות כך, מומלץ שניתוחי לבלב יתקיימו בבתי חולים ומרכזים בעלי ניסיון מתאים אשר מתמחים בניתוחים מורכבים וארוכים אלו בכדי להבטיח את התוצאות הטובות ביותר למטופל.  

ניתוח לכריתת ראש הלבלב (וויפל-whipple)

ניתוח הוויפל הינו הניתוח הנפוץ ביותר להסרת גידולי סרטן בלבלב. בניתוח וויפל סטנדרטי, המנתח יסיר את ראש הלבלב, את כיס המרה, חלק מהתריסריון (חלק קטן מהחלק העליון של המעי הדק), חלק קטן מהקיבה המכונה antrum, ואת בלוטות הלימפה הקרובות לראש הלבלב. לאחר מכן המנתח מחבר חזרה את שארית הלבלב ואיברי העיכול על מנת לאפשר לאנזימי עיכול הלבלב, תאי המרה והקיבה, לזרום למעי הדק במהלך העיכול. ניתוח זה אורך כ-6-10 שעות. 

ניתוח כריתת לבלב חלקי או מלא  (פנקראטקטומי-distal pancreatectomy)

ניתוח מסוג זה כולל הסרה חלקית או מוחלטת של הלבלב, כמו כן את הטחול, כיס המרה, צינור המרה וחלקים של המעי הדק והקיבה. בעקבות הסרת הלבלב הסיכוי להסיר לחלוטין את הגידול הסרטני גדל משמעותית. אולם הסרה מוחלטת של הלבלב מותירה את המטופל ללא יכולת להפיק את אנזימי הלבלב ואינסולין אשר מייצבים את רמת הגלוקוז בדם. המטופל יאלץ ליטול תחליפי אנזימים וכן אינסולין לשארית חייהם. לעיתים, תרומה של תאים יכולה לאפשר לגוף לשוב ולייצר אינסולין. 

ניתוח פליאטיבי (Palliative intent surgery)

מומלץ לעיתים על מנת להקל על הסימפטומים הקשים אצל מטופלים בפרט במטופלים בעלי גידולים החוסמים את צינור המרה. גידולים אלו עלולים לגרום לתסמינים היוצרים אי נוחות אצל המטופל כגון צהבת, גידול, בחילה ובעיות עיכול. לניתוח מסוג זה מספר אופציות נפוצות: 
Stent Implant – החדרת צינור פלסטיק קטן המכונה Stent אל תוך צינור המרה, מסייע בפתיחת צינור זה ובכך מקל על התסמינים. 
Biliary Bypass – שיטה נוספת להקלה על החסימה בצינור המרה היא לחתוך את צינור המרה מעל החלק החסום ולחברו מחדש למעי. לאחר הניתוח יתבצע מעקף של צינור המרה ויתחבר בחזרה למעי לשם יתרוקן.  

מחקרים קליניים

ישנם ניסויים קליניים המשתמשים בקרינה/כימותרפיה/תרופות ביולוגיות/אימונטרפיה לטיפול בסרטן לבלב. חשוב לדון בפירוט באפשרויות אלה עם אונקולוג מומחה בתחום סרטן הלבלב, כדי לבדוק התאמה למחקר קליני. אנא בקר בדף מחקרים קליניים (https://www.clinicaltrials.gov) למידע נוסף.