סרטן לבלב

מהם הסימפטומים של סרטן לבלב?

הסימנים והתסמינים של סרטן הלבלב משתנים בהתאם למיקום הגידול בלבלב (ראש, גוף או זנב הלבלב), אינם ספציפיים ומופיעים לעתים קרובות גם במצבים רפואיים אחרים. לכן יכולים ליצור בלבול הן בקרב מטופלים והן אצל נותני שירותי בריאות.

סרטן הלבלב עלול לגרום לתסמינים לא ברורים ומעורפלים: כאבים (בדרך כלל בבטן או בגב), ירידה במשקל, צהבת (הצהבה של העור ו / או העיניים) עם או בלי גירוד, אובדן תיאבון, בחילה, שינויים בצואה, דלקת לבלב וסוכרת שהופיעה לאחרונה. בעת הופעת אחד או יותר מהתסמינים הללו, יש לפנות מיד לרופא ולהפנות תשומת לבו לחשש מסרטן הלבלב. 

כאבים בבטן העליונה או בגב

אלו תסמינים לא ספציפיים המופיעים לרוב בסרטן הלבלב ועשויים להחמיר בשכיבה או 3 עד 4 שעות לאחר האכילה. גידולים גדולים לוחצים על איברים סמוכים ועלולים לגרום לכאב. עם זאת, סימפטום זה יכול להיות נפוץ גם עם מצבים רפואיים רבים אחרים וככל הנראה מקורו אינו מסרטן הלבלב.

צַהֶבֶת

הצהבה של העור והעיניים, שתן כהה וצואה בהירה או שמנונית. צהבת יכולה להופיע כתוצאה מגידול החוסם את צינור המרה באופן מוחלט או חלקי, ומאט את זרימת המרה למעי הדק. חסימה זו מובילה לרמה מוגברת של בילירובין, תוצר לוואי מהכבד המופרש במרה, בדם. עם זאת, ישנם גורמים נפוצים נוספים לצהבת, כולל אבנים בדרכי מרה ודלקת כבד.

גירוד עור כללי 

תופעה פחות שכיחה וסימפטום זה הנו מעורפל ובדרך כלל משולב עם סימפטום אחר כמו כאבי בטן או צהבת.

סוכרת מאוחרת

סרטן הלבלב עלול לפגוע ביכולתו של הלבלב לייצר אינסולין, וכתוצאה מכך לגרום לסוכרת. חשוב לציין כי מרבית האנשים מפתחים סוכרת מסיבות שאינן קשורות לסרטן הלבלב. עם זאת, הופעה מאוחרת של סוכרת עלולה להעיד על סרטן הלבלב, כגורם או כתוצאה. הסימנים עשויים לכלול צמא, רעב ושתן מוגבר.

בחילות והקאות

אלו תסמינים מעורפלים אחרים של סרטן הלבלב הנפוצים בעקבות מצבים רבים אחרים.

שינויים בצבע הצואה

צואה חיוורת או בצבע חימר. נובע לרב עקב חסימת צינור המרה. הצואה יכולה להיות בעלת ריח מוזר, חזק או לצוף אם יש בה אחוז שומן גבוה מדי.

אובדן תיאבון וירידה לא מכוונת במשקל 

תסמינים אלו מופיעים במחלות ומצבים רפואיים שונים, כולל סרטן הלבלב. תסמינים אלו יכולים לאותת על משהו חמור או שפיר, כמו נגיף קיבה. לרוב זהו אחד התסמינים הראשונים שחווים יחד עם כאבי בטן.

שלשול ועצירות

שלשול מתרחש כאשר מרכיבי המזון אינם נספגים כראוי. זה עלול לגרום לצואה מפוזרת או מימית, שומנית ומריחה רע. עצירות היא בעיה שכיחה, במיוחד בקרב חולים הנוטלים תרופות נגד כאבים. תרופות אלה מאטות את מעבר המזון דרך המעיים. שני הסימפטומים הללו מופיעים בתדירות גבוהה רבה גם במצבים אחרים.